Вітаємо на офіційному сайті

Кіберполіції України

До завдань кіберполіції входять:

  • Реалізація державної політики в сфері протидії кіберзлочинності Завчасне інформування населення про появу нових кіберзлочинців Впровадження програмних засобів для систематизації кіберінцидентів Реагування на запити зарубіжних партнерів, які будуть надходити по каналах Національної Цілодобової мережі контактних пунктів

Нова загроза в українському сегменті Інтернет.

Зловмисники здійснюють підміну адреси відправника, на адресу в зоні .gov.ua, щоб в одержувача складалось враження, що лист відправлено з державної установи.

У зазначеному повідомлені міститься посилання на нібито рахунок для сплати податків. Насправді, посилання веде на один із зламаних сайтів, які знаходяться під управлінням CMS (система управління контентом) Joomla або Wordpress, за яким завантажується zip-архів.

В архіві знаходиться обфускований (метод задля ускладнення розуміння алгоритму роботи шкідливого коду) javascript, який при виконанні створює компонент ActiveX (у зв'язку з чим, уразливі тільки системи нижче Windows 10). Оскільки зазначений компонент може отримати доступ до файлової системи комп'ютера та виконувати нативний (машинний) код, він завантажує шкідливе програмне забезпечення (malware) з серверів, які вже були попередньо зламані.

Вказана malware у фоновому режимі шифрує файли, згідно прописаного у ньому списку типів файлів.

Коли процес шифрування буде завершено, malware змінює фонове зображення на робочому столі комп'ютера, та створює файли readme.txt з інструкціями, чим повідомляє потерпілого про шифрування його файлів, та дає подальші інструкції для їх розшифровки.

Зазначене шкідливе ПЗ відоме як ransomware “No more ransom". Ключів для розшифровки файлів, які постраждали від його дій, на даний момент у світі поки що не має, ведеться робота.

Зазвичай, зловмисники вимагають суми близько 300-500 доларів США, в криптовалюті Bitcoin. Але, відомі випадки, коли ця сума дорівнювала 3 Bitcoin, що в доларовому еквіваленті дорівнює 1257 (на момент написання статті).

Рекомендації:

1. Завжди перевіряйте адресу відправника електронного повідомленя (службові заголовки листа).

2. Використовуйте PGP. Це дозволить захистити вашу переписку від перегляду сторонніми особами. Цифровий підпис також гарантує, що повідомлення було дійсно написано автором і не змінилося при передачі.

3. Ніколи не відкривайте посилання, які містяться в листі, якщо відправник вам не відомий.

4. Використовуйте тіньове копіювання файлів. Навіть у разі, якщо ваші файли будуть зашифровані, ви зможете їх відновити.