У червні 2025 року правоохоронці завершили міжнародне розслідування щодо діяльності мережі шахрайських call-центрів. Доведена сума збитків становить майже 1,5 млн. грн. Обвинувальні акти щодо 4 організаторів та 10 учасників скеровано до суду. Їм загрожує до 12 років в’язниці.
Українські та чеські правоохоронці завершили міжнародне досудове розслідування щодо діяльності злочинної організації, яка спеціалізувалася на викраденні коштів з рахунків громадян ЄС. Обвинувальні акти стосовно 14 учасників організації скеровано до суду.
Спільну операцію проводили столичні кіберполіцейські та слідчі ГУНП в м. Києві під процесуальним керівництвом Київської міської прокуратури та у співпраці з правоохоронцями Чехії.
Зловмисники працювали за заздалегідь розробленою схемою, використовуючи фішингові посилання. Жертвами обирали громадян Чехії, Польщі та інших країн ЄС, які розміщували оголошення на місцевих інтернет-майданчиках.
Після контакту з потенційними покупцями так звані "воркери" надсилали їм фішингові посилання, що імітували платіжні сервіси. Коли потерпілі вводили банківські дані на фейкових сторінках, зловмисники викрадали ці дані та знімали гроші з рахунків. Частину коштів переводили на підконтрольні банківські картки, іншу - конвертували у криптовалюту.
До складу угруповання входили майже два десятки осіб віком від 20 до 49 років, деякі з них були родичами чи друзями з дитинства. Ролі між ними були чітко розподілені: одні відповідали за вербування "воркерів" через популярний месенджер, інші - за створення та адміністрування фішингових ресурсів, забезпечення технічної підтримки, обробку платіжних даних та виведення грошей.
Організатори схеми координували роботу шахрайських call-центрів та забезпечували функціонування інфраструктури. Під час обшуків вилучено комп’ютерну техніку, мобільні телефони, SIM-картки, банківські картки та документи.
Оперативне документування тривало понад рік. У січні 2024 року українські поліцейські спільно з чеськими колегами затримали ключових учасників угруповання. Наразі доведена сума збитків 19 потерпілим перевищує 1,5 млн грн.
Обвинувальні акти стосовно фігурантів скеровано до суду за ч.ч. 1, 2 ст. 255 КК України, ч. 4 ст. 28 ч. 4 ст. 190 (в редакції Закону № 2617- VIII від 22.11.2018), ч. 2 ст. 15 ч. 4 ст. 28 ч. 4 ст. 190 (в редакції Закону № 2617- VIII від 22.11.2018), ч. 4 ст. 28 ч. 5 ст. 190, ч. 4 ст. 28 ч. 2 ст. 361 Кримінального кодексу України. Санкції статей передбачають до 12 років позбавлення волі з конфіскацією майна.
Департамент кіберполіції
Національної поліції України